Методичні рекомендації до «Англійська мова 1-6 клас»

Методичні рекомендації щодо використання електронного навчального посібника «Англійська мова 1-6 клас» у початкових та середніх класах.

Компанія Plus1s – розробник навчальних інтерактивних програм для шкіл.

Автор Черваньов Роман Володимирович.
Генеральний директор компанії Plus1s,
керуючий відділом проектування та розробки
навчальних програм.

Упровадження інтерактивних технологій у різні галузі сучасної освіти набуває все більш масштабного і комплексного характеру. Нині учні мають можливість здобувати освіту із використанням сучасних комп’ютерних засобів та різних способів навчання: засвоєння знань із використанням комп’ютера, планшету, смартфону (навчання + вправи + контроль). Поява інтерактивних методів навчання відкрила нові можливості для подання матеріалу, проведення занять, нових форм роботи з учнями.
Отже, інтерактивні методи навчання є найбільш цікавими і ефективними. Під час інтерактивного навчання, учень стає не об’єктом, а суб’єктом навчання, він відчуває себе активним учасником подій і власної освіти та розвитку. Це формує у школярів внутрішню мотивацію до навчання та спонукає їх до саморозвитку та самоспостереження. У зв’язку з цим, найефективніші уроки побудовані за традиційною методикою із застосуванням елементів інтерактивного навчання.
Незважаючи на те, що ці нові методи навчання значно спрощують роботу вчителів та в рази підвищують ефективність освоєння матеріалу учнями, вони запроваджуються в школах дуже і дуже повільно. Нажаль, у школах ще немає належного методичного забезпечення та чіткого розуміння, яким чином використовувати ті чи інші розробки. Нашою метою є допомогти вчителям масово розпочати цей процес. Ми пропонуємо ряд методів, які дозволяють вчителю без зусиль розпочати використовувати наші розробки.
Насамперед, хочеться відмітити, що на сьогоднішній день у школярів вже достатньо пристроїв, щоб розпочати процес змішаної освіти. За нашими підрахунками, у містах, наявність пристроїв сягає понад 90% в учнів, а у селах районного значення близько 60%. Це достатня кількість, щоб підвищити рівень шкільної освіти по Україні в цілому. Залишається тільки зрозуміти, як використовувати ці всі пристрої на благо освіти, і діяти.

Методи використання інтерактивного додатку:

1. Домашнє завдання.
Метод вимагає високої активності кожного учня, підвищує мотивацію та зацікавлення, допомагає обрати власний темп навчання.
Вчитель задає домашнє завдання по темі, яку проходять в класі на уроці. Діти обирають свій клас та тему, яку зараз проходять, також у налаштуваннях обирають вправи, які відзначив вчитель у завданні – говоріння, аудіювання, читання, правопис. Після вивченого уроку, учень може відправити вчителю результати занять за допомогою будь якого поштового агента встановленого на смартфоні чи планшеті. На основі отриманих даних, вчитель виставляє оцінку за домашнє завдання. Опитуючи дітей за допомогою електронного посібника, у вчителя з’являється більше часу на уроці для подання теоретичного матеріалу дітям.

2. Інтегровані ігри.
Добре підійде для вчителів-репетиторів з невеличкими групами дітей, занять на ГПД, мовних гуртків тощо…
На групу 3-5 дітей, достатньо одного мобільного пристрою з встановленим додатком. Відкривши додаток на темі, яку Ви на даний момент вивчаєте, можна пограти у веселу вікторину. Кожен учень відповідатиме по черзі або всі разом хто перший. У такий веселий спосіб, вчитель може розрядити можливу напругу особливо коли діти збираються вперше, збільшити активність учнів, усунути монотонність, сформувати добрі стосунки між учнями.

3. Командна вікторина.
Учні в класі діляться на невеличкі групи 3-5 дітей у команді. Надається змога обговорювати кожну відповідь, щоб набрати якомога вищий бал наприкінці кожного завдання. Учні повинні відповідати по черзі, щоб кожен учасник вікторини приймав участь. Група учасників, яка отримає найвищій бал в електронному додатку і буде переможцем вікторини. Створивши атмосферу змагання, вчитель підніме зацікавленість дітей до предмету. Вже на наступний урок, діти будуть краще готуватись, щоб перемогти у вікторині.
У такий спосіб, вчитель, за 15 хвилин опитує весь клас та виставляє оцінки у класний журнал. Це дуже просто та дуже весело.
Приклад проведення вікторини за посиланням на каналі YouTube:

4. Самооцінювання.
За допомогою додатку, учасники оцінюють власні знання. Це може стосуватись однієї вправи, теми чи декількох тем. Для самооцінювання у кожного учня на парті повинен бути мобільний пристрій з установленим додатком. Кожен самостійно відповідає на питання, та отримує оцінку по 100-бальній системі. По завершенні самостійної роботи, діти показують результати вчителю, який може виставити оцінки в журнал. У такий спосіб, вчитель опитує весь клас, не залишаючи поза увагою жодного учня. В учнів формується мотивація, зацікавленість, відповідальність за власну працю, що не може не відбитись на рівні знань в цілому класі.

5. Використання інтерактивної дошки.
Багатьом дітям тяжко відповідати біля класної дошки. Діти губляться коли на них дивиться весь клас і відповідь може бути не дуже якісною. Тому, багато дітей зовсім не поспішають проситись відповідати біля дошки. За допомогою інтерактивної дошки, можна виправити цю ситуацію граючи в інтерактивні ігри. Існує програмне забезпечення, за допомогою котрого вчитель може вивести на екран інтерактивної дошки модель мобільного пристрою. Таким чином, запропонувавши дітям цікаву гру, ситуація з відповідями біля дошки зміниться. Всі діти із задоволенням будуть відповідати.
Приклад проведення вікторини за посиланням на каналі YouTube:

6. Відповідь у дошки одразу трьох та більше дітей.
За допомогою інтерактивної дошки, вчитель може опитувати одночасно 3-9 дітей. За допомогою програмного забезпечення, вчитель модулює одразу 3 мобільні пристрої та запускає навчальний електронний посібник. У такий спосіб, біля інтерактивної дошки можуть відповідати одночасно 3-9 дітей. Діти, які вийшли до дошки, відповідають на питання за програмою, та отримують оцінку. Цей спосіб значно зекономить час для вчителів та підвищить впевненість і успішність дітей.
Оцінювання в електронному навчальному посібнику за 100-бальною системою. Вчитель отримує середній бал за всі вправи, які виконав учень, та окрему інформацію по кожній вправі. На основі цих даних, вчителю простіше зрозуміти з якими вправами існують труднощі в класі, і чому більше приділити уваги при формуванні навчального плану.

Коротко про всі способи використання інтерактивного навчального посібника Англійська мова 1-6 клас у таблиці

1. Домашнє завдання – вчитель задає домашнє завдання по темі, яку проходять в класі на уроці. Діти, пройшовши урок вдома, відправляють результати виконаного завдання на електронну пошту вчителю.
2. Інтегровані ігри – добре підійде для вчителів-репетиторів з невеличким групами дітей, занять на ГПД, мовних гуртків тощо.
3. Командна вікторина – учні діляться на невеличкі групи 3-5 дітей у команді. Кожна команда має однакові завдання та вправи.
4. Самооцінювання – за допомогою додатку, учасники оцінюють власні знання. Кожен учень окремо.
5. Використання інтерактивної дошки – вчитель може вивести на екран інтерактивної дошки модель мобільного пристрою. Таким чином запропонувавши дітям цікаву гру.
6. Відповідь біля дошки одразу трьох та більше дітей – біля інтерактивної дошки можуть відповідати одночасно 3-9 дітей. Цей спосіб значно економить час для вчителів та підвищить впевненість і успішність дітей.

Позитивні сторони інтерактивної моделі навчання

  • розширюються пізнавальні можливості учня;
  • як правило, високий рівень засвоєння знань;
  • учитель без зусиль може проконтролювати рівень засвоєння знань учнів;
  • учитель має змогу підвищити свій фаховий рівень, розкритись як новатор, організатор, консультант;
  • партнерство між учителем і учнями та в учнівському колективі зростає;

Кроки впровадження інтерактивного навчання

1. Розкрити поняття “інтерактивне навчання” та ознайомити учнів з правилами роботи в групах.
2. Виявити кількість мобільних пристроїв в класі.
3. Розкрити поняття “інтерактивне навчання” та ознайомити батьків учнів з такою моделлю у навчанні.
4. Створити належний, доброзичливий мікроклімат в колективі налаштувати учнів на роботу).
5. Встановити інтерактивний навчальний посібник на мобільні пристрої учнів в класі, та пристрій вчителя.
6. Застосовувати поступово різні інтерактивні методи.
7. Завжди продумано, доцільно поєднувати традиційні та нетрадиційні методи навчання.
8. Ділитись досвідом впровадження інтерактивних методів у навчанні з колегами з інших шкіл, щоб рівень інформатизації зростав в регіоні в цілому.

Phone: (066) 887 93 11
(068) 457 23 39
Email: plus1s@list.ru
Kyiv city 01010
Levandovskaya 3, office 212